Općina Brdovec

Kulturna baština Brdovec

U kulturnu baštinu Brdovca spadaju:

Župna crkva sv. Vida Mučenika (Brdovec)

Župa Brdovec jedna je od najstarijih župa u Zagrebačkoj nadbiskupiji, utemeljena 1334. godine.
Sjedište župe u prošlosti se nalazilo na brežuljku, gdje i dan danas stoji kapela sv. Križa, koja sada pripada župi Marija Gorica. Po tome je župa dobila ime: Brdovec.

Saznaj više

Dvorac Januševac (Prigorje Brdovečko)

Dvorac Januševec predstavlja najviši domet klasicističke arhitekture u Hrvatskoj. Smješten je na padini iznad savske doline, na samom raskrižju ceste Zaprešić - Harmica i ceste za Mariju Goricu.

Saznaj više

Dvorac Vranyczany-Dobrinović (Laduč)

Dvorac i perivoj u Laduču nalaze se na prijelazu između savske ravnice i južnih padina marijagoričkog pobrđa. Posjed se spominje od 17. vijeka kada je postojala plemićka kurija.

Saznaj više

 

KUD Januševec

Kulturno-umjetničko društvo "Januševec" osnovano je 1938. godine pod imenom "Tomislav". Zbog političkih previranja društvo mijenja naziv u "Januševec" po dvorcu Januševec koji predstavlja jedno od najljepših graditeljskih zdanja klasicizma.

Kontinuirano okuplja populaciju različite starosne dobi i provodi ciljeve očuvanja izvornih pjesama, plesova, nošnji i običaja. Sudjeluje u svim manifestacijama lokalnog i županijskog karaktera i diljem domovine. Redovito sudjeluje u smotrama gdje postiže zapažene rezultate.

Okupljamo 110 aktivnih članova u dobi od 5-70 godina u 4 sekcije: mješoviti pjevački zbor, tamburačka sekcija, folklorna omladinska i podmladak. Izvodimo pjesme i plesove zavičaja (Zagorje), Dalmacije, Međimurja, Baranje, Slavonije, hrvata Bunjevaca.

KUD Mihovil Krušlin 

Kulturno-umjetničko društvo "Mihovil Krušlin" osnovano je 1995. godine. Nosi ime poznatog pjesnika i slikara Mihovila Krušlina, jednog od najznačajnijih hrvatskih pejzažista, rođenog 1882.g. u obližnjem mjestu Ključ, gdje je i umro 1962. godine. Sjedište društva je u Šenkovcu.

Društvo okuplja oko 80 članova, a djeluju tamburaška sekcija odraslih i ženska pjevačka sekcija, te dječja tamburaška i dvije folklorne sekcije.
Osnovni cilj ove udruge je očuvanje tradicije i narodnih običaja zavičajnog kraja kao i cijele Hrvatske te njegovanje  karakterističnog govora, kajkavske ikavice, kojom se govori na području Sutlanske dolina u kojoj društvo djeluje.

Udruga za promicanje narodne baštine ''Ladučanke''

Udruga za promicanje narodne baštine "Ladučanke" djeluje već punih osam godina s ciljem okupljanja ljubitelja i štovatelja narodne baštine, odnosno promicanja običaja ladučkog i prigorskog kraja, kraja okruženog rijekama Sutlom, Savom i Krapinom.

U svom dosadašnjem djelovanju udruga je bila nosilac svih važnijih događanja i zbivanja u Laduču, pa i šire. Članice udruge, njih dvadesetak, sastaju se jedanput tjedno i tada marljivo vježbaju pjevanje  uz stručno vodstvo  profesora pjevanja  gospodina Mladena Katanića.

Udruga za promicanje narodne baštine "Ladučanke" ima svoj zaštitni znak, a to je obleka - haljine, koje su napravljene po uzoru na one kakve su nosile naše mame i bake. To je također jedan vid njegovanja i čuvanja narodnih običaja, kako ne bi pali u zaborav, ali i podsjetnik mlađim generacijama  da i  staro ima svoju vrijednost.

Članice Udruge pored očuvanja starih običaja njeguju i starinske pjesme , one koje su se nekada  prije četrdesetak i više godina pjevale u našem kraju. Također se na repertoaru nađu i novije pjesme, odnosno prigodne pjesme, ovisno o vrsti proslava i obilježavanja.


« Povratak